"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - akcja krakowskiej drogówki

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" - akcja krakowskiej drogówki

Wczoraj (tj. 7 lutego br.) funkcjonariusze WRD KMP w Krakowie przeprowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Podczas akcji policjanci nie tylko zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

W wyniku przeprowadzonych działań mundurowi ujawnili łącznie 515 wykroczeń popełnionych  przez pieszych. 438 niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatami, w tym  219 za niestosowanie się do sygnalizacji, a w 295 przypadkach za przechodzenie w miejscu niedozwolonym.

Pieszym przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawiają, że niechroniony uczestnik ruchu jest lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przed wejściem na przejście dla pieszych należy upewnić się, czy kierujący pojazdem nas widzi i czy zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż może to skończyć się tragicznie!

Zwracamy się również z apelem do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności, a także o dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze.