Krakowscy policjanci ostrzegali przed oszustwami podczas „Dni Seniora” w placówkach ZUS

Krakowscy policjanci ostrzegali przed oszustwami podczas „Dni Seniora” w placówkach ZUS

W dniach 28 i 29 października 2019 r. policjanci Wydziału Prewencji KMP w Krakowie wraz z policjantami Komisariatu Policji IV i VIII uczestniczyli w tegorocznych obchodach „Dnia Seniora”, organizowanych w dwóch krakowskich oddziałach ZUS (Inspektorat Krowodrza i Kraków Nowa Huta).

Na przygotowanym przez funkcjonariuszy stanowisku profilaktycznym dla seniorów, funkcjonariusze przekazywali informację o zjawisku oszustw na tzw. „legendę”, którego ofiarami stają się najczęściej osoby starsze.  Mundurowi radzili jak ustrzec się złodziei, którzy podając się za policjantów, członków rodziny, bądź pracownika ZUS lub pracownika socjalnego wyłudzają oszczędności.

Policjanci zwracali uwagę, by nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom i nie wpuszczać obcych do mieszkania. Załatwianie spraw w urzędach i bankach, daje natomiast gwarancję, że mamy do czynienia z prawdziwym przedstawicielem placówki, a nie oszustem.

Prowadzenie działań informacyjnych pozwala na dotarcie do jak największej grupy seniorów i wpływa na ograniczenie tego typu zdarzeń.

 

 PAMIĘTAJ !

- przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego…;

- zachowaj ostrożność gdy odbierasz telefon od osoby podającej się za krewnego lub znajomego będącego w potrzebie finansowej;

- nigdy nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz i nie przekazuj im pieniędzy;

- policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy,  nigdy też nie informuje o przeprowadzanych tajnych akcjach przez telefon.