Dla kierowców

 

 W ostatni weekend tj. od 13 do 15 marca 2012 roku na terenie województwa małopolskiego policjanci ujawnili 120 nietrzeźwych kierujących oraz będących w stanie po użyciu alkoholu. Można, więc powiedzieć, że był to „pijany” weekend na małopolskich drogach.

 Jedną z głównych przyczyn i problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego jest kierowanie pod wpływem alkoholu. Niepokoi fakt, że mimo prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania po pijanemu, nasilonych działań policyjnych nietrzeźwi kierujący nadal pojawiają się na naszych drogach.

 Nasilone kontrole kierujących będą kontynuowane, przypominamy, że małopolska policja prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, każda kontrola na drodze, niezależnie od przyczyny pojęcia interwencji, wiąże się z badaniem stanu trzeźwości kierującego.

„Czerwcowy długi weekend”

W związku ze zbliżającym się  „długim weekendem” na małopolskich drogach będzie znacznie zwiększony ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia w ruchu drogowym , a co za tym idzie  wzrośnie zagrożenie bezpieczeństwa. Aby maksymalnie ograniczyć zdarzenia drogowe i minimalizować ich skutki, w dniach od 29 maja do 2 czerwca 2013r. małopolska policja drogowa przeprowadzi wzmożone działania policyjne związane z  uroczystościami  „Bożego Ciała”. Na drogach pojawi się zwiększona liczba policyjnych patroli wspomaganych przez policyjny śmigłowiec KANIA. W związku z uroczystościami będzie można napotkać na małopolskich drogach procesje. Wiele z nich będzie przechodziło przez ruchliwe drogi. W tych miejscach na czas ich trwania ruchem kierować będą policjanci, czy też strażacy. Przejeżdżając w takich miejscach autem zachowajmy szczególną ostrożność, bądźmy wyrozumiali i stosujmy się do poleceń kierujących ruchem.  

 

Przypominamy, że w najbliższych dniach obowiązywać będą ograniczenia  ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Będzie to 29 maja br. w godz. 18:00 do 22:00,oraz 30 maja br., w godzinach 08:00 do 22:00.

Ponadto w celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz maksymalnego podniesienia płynności ruchu,Policja w tym okresie będą prowadzić wzmożone działania, których głównym celem będzie pomoc kierującym w bezpiecznym dotarciu do celu podróży poprzez :                                                             

  • Nadzorowanie      głównych szlaków komunikacyjnych województwa.
  • Udzielanie      wskazówek i rad kierującym, upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na      drogi objazdowe.
  • Eliminowanie      z ruchu „pijanych kierowców” oraz tzw. „piratów drogowych”         

W akcji będzie wykorzystywany policyjny śmigłowiec, który już od 29.05 2013r. popołudnia (środa), będzie nadzorował natężenie ruchu drogowego na drodze krajowej nr 7 popularnej „zakopiance” i innych drogach tranzytowych województwa.

Bezpieczny „Czerwcowy długi weekend” w Małopolsce

Wstępny bilans długiego weekendu pokazuje, że na drogach Małopolski było bezpieczniej niż rok wcześniej! Liczba odnotowanych wypadków drogowych, w porównaniu do roku poprzedniego, jest mniejsza o 25%,  a liczba osób zabitych spadła o połowę.

W sumie od 29 maja 2013 roku do 2 czerwca 2013 roku na małopolskich drogach odnotowano 41 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 51 zostały ranne, ponadto ujawniono blisko 180 nietrzeźwych kierujących.

Do pierwszego  nieszczęśliwego wypadku doszło 2 czerwca tj. w niedzielę około godz. 3.30 w miejscowości Binarowa (powiat nowosądecki). 60 – letni kierujący pojazdem m-ki Chrysler Voyager najechał na leżącego na drodze pieszego. W wyniku tego wypadku pieszy poniósł śmierć.

Tego samego dnia około godz. 6.10, doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W miejscowości Korzenna (powiat gorlicki). 22 - letni kierujący Oplem Vectra, będąc w stanie po użyciu alkoholu, potrącił 73 – letniego pieszego, który w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

Podczas ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego  (6 - 10 czerwca 2012r),  doszło do 55 wypadków drogowych w których zginęły 4 osoby a 72 zostały ranne.

Mimo dużego natężenia, nie było znaczących utrudnień w ruchu drogowym pojazdów, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, jak i na drogach wlotowych do największych miast. Ponadto, w  tym czasie nad bezpieczeństwem podróżnych czuwała większa niż zwykle liczba policjantów wspomaganych przez policyjny śmigłowiec KANIA. Głównym celem funkcjonariuszy była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.

Policjanci z małopolskiej drogówki przeprowadzili wczoraj działania pod nazwą "BUS i TRUCK"


Głównym celem działań było wyeliminowanie nieprawidłowości w przewozie osób i towarów. Policyjne działania zostały skierowane na kontrolę w zakresie przewozu osób z uwzględnieniem stanu technicznego pojazdów oraz przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku kierowców.

Na kierowcach i przewoźnikach wykonujący transport drogowy ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie a nawet życie sporej grupy osób podróżującej w autobusie. W czasie kontroli policjanci szczególną uwagę zwracali na:

  • stan trzeźwości kierowców,
  • stan techniczny pojazdów,
  • braki w wyposażeniu, w tym także dotyczące urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość,
  • czas pracy kierowców.

150 nietrzeźwych kierowców

to niepokojący bilans ostatniego weekendu 

na drogach Małopolski.

 

W ostatni weekend tj. od 2 - 4 sierpnia 2013 roku na terenie województwa małopolskiego policjanci ujawnili blisko 150 kierujących pod wpływem alkoholu.

Policyjne statystyki pokazują, że 70% z nich to kierujący, którzy mają powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie czyli popełniają przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia. Kierowanie pod wpływem alkoholu jest jedną z głównych przyczyn  i problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Niepokoi fakt, że mimo prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania po pijanemu, nasilonych działań policyjnych nietrzeźwi kierujący nadal pojawiają się na naszych drogach. Głównie są to osoby młode najczęściej wracające z klubów, dyskotek.

Nasilone kontrole kierujących będą kontynuowane, przypominamy, że małopolska policja prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, każda interwencja na drodze, niezależnie od przyczyny jej podjęcia wiąże się z badaniem stanu trzeźwości kierującego.

            Ponadto, przypominamy konsekwencje za jazdę „na gazie”

  • Jeżeli kierujesz pojazdem w stanie po użyciu alkoholu i zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila grozi Ci zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat oraz do 30 dni aresztu albo grzywna do 5000zł.
  • Jeśli stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila grozi Ci zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat oraz pozbawienia wolności do lat 2 i grzywny do 720 000 zł. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.
  • Jeżeli spowodowałeś wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym będąc w stanie nietrzeźwości  lub pod wpływem środka odurzającego, grozi ci zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze oraz pozbawienie wolności do lat 12 i grzywna d 720 000zł.

Strony